“Anormal hava şəraiti risk qrupları üçün təhlükəlidir” Gündəm
“Anormal hava şəraiti risk qrupları üçün təhlükəlidir”
“Fevral ayından etibarən havaların mövsüm normasından isti keçəcəyi gözlənilir və bu, qlobal istiləşmə prosesinə təsadüf edir”.
Bunu həkim ekspert Şahvələd Məmmədov “xalqcebhesi.az”a çıqlaması zamanı deyib.
Onun sözlərinə görə, dekabr-yanvar aylarında ölkəmizdə bir qədər soyuq hava müşahidə edilsə də, kəskin temperatur dəyişiklikləri insan orqanizminə müxtəlif təsirlər göstərə bilər: “Ən çox risk altında olan qruplar 65 yaşdan yuxarı şəxslər və 5 yaşadək uşaqlardır. “65 yaşdan yuxarı insanlar adətən xroniki xəstəliklər, məsələn, şəkərli diabet və digər ürək-damar xəstəliklərinə malik olduqları üçün kəskin temperatur dəyişiklikləri onların immun sisteminə mənfi təsir göstərir və mövcud xəstəliklərin oyanmasına səbəb ola bilər”.
O bildirib ki, anormal hava şəraiti əsasən immun sisteminə təsir etdiyi üçün orqanizmin ümumi sağlamlığına mənfi təsir göstərir: “İnsanların immun sistemi zəiflədikdə müxtəlif xəstəliklərin aktivləşməsi riski artır. Bu baxımdan, xüsusilə risk qruplarının sağlamlıqlarına ciddi diqqət yetirməsi vacibdir”.