Çərşənbə günü Aİ səfirləri Rusiyaya qarşı 20-ci sanksiyalar paketi ilə bağlı yenidən razılığa gələ bilmədilər.
Xalqcebhesi.az xəbər verir ki, bu barədə diplomatlara istinadən "Euractiv" portalı məlumat yayıb.
Malta və Yunanıstan sözdə kölgə donanmalarına qoyulan məhdudiyyətlərin gəmiçilik sənayesinə potensial təsiri ilə bağlı narahatlıqlarını ifadə ediblər. Portal yazır ki, məhkəmələrin konkret siyahıları ilə bağlı suallar da daxil olmaqla, digər suallar qalmaqdadır.
Euractiv bildirib ki, səfirlərin cümə günü müzakirələrə davam etməsi gözlənilir və həftəsonu daha çox danışıqların aparılması mümkündür ki, paketi 24 fevrala qədər yekunlaşdıraq.
Aİ Daimi Nümayəndələr Komitəsinin gündəliyinə əsasən, son iki həftə ərzində hər görüşdə 27 Aİ ölkəsinin səfirləri tərəfindən 20-ci sanksiya paketi müzakirə olunub. Reuters-in əvvəllər xəbər verdiyi kimi, Aİ Rusiyaya qarşı 20-ci sanksiya paketinin bir hissəsi olaraq 42 tankeri qara siyahıya salmaq və Rusiya nefti ilə əməliyyatlara görə üçüncü ölkələrin - İndoneziya və Gürcüstanın limanlarına qarşı ilk dəfə sanksiyalar tətbiq etmək niyyətindədir.