Ötən ay Azərbaycanın meyvə-tərəvəz ixracından gəlirləri 30%-dən çox artıb İqtisadiyyat
Ötən ay Azərbaycanın meyvə-tərəvəz ixracından gəlirləri 30%-dən çox artıb
2026-cı ilin yanvar ayında Azərbaycandan 79milyon 688.9 min ABŞ dolları dəyərində 60.7min ton meyvə-tərəvəz ixrac edilib.
“APA-Economics”in Dövlət Gömrük Komitəsinin hesabatı əsasında apardığı hesablamalara görə, ötən ilin müvafiq dövrü iləmüqayisədə ölkədən ixrac edilən meyvə-tərəvəzin dəyəri 31.7% və ya 19.2 milyon dollar, həcmi isə 4.5% və ya 2.6 min ton artıb. 2025-ci ilin yanvar ayında Azərbaycan 60milyon 487.7 min ABŞ dolları dəyərində 58.1min ton meyvə-tərəvəz ixrac edib.
Qeyd edək ki, hesabat dövründə əsas ixrac olunan meyvə-tərəvəz məhsulları 29.4 milyon dollar dəyərində meşə fındığı (2.3 min ton), 22.3 milyon dollar dəyərində xurma (26.7 min ton), 13.6 milyon dollar dəyərində pomidor (12.1 min ton), 8.2 milyon dollar dəyərində alma (10.9 min ton ), 1.3 milyon dollar dəyərində nar ( 1.4 min ton), 65.4 min dollar dəyərində kartof (189.4 min ton) olub.
Ötən il meyvə-tərəvəzin ümumi ixracda xüsusi çəkisi 3.56%-ə, qeyri-neft məhsullarının ixracında olan çəkisi isə 29.69%-ə bərabər olub.
Xatırladaq ki, 2025-ci ildə Azərbaycandan 901 milyon 500 min ABŞ dolları dəyərində 845.9 min ton meyvə-tərəvəz ixrac edilib.